Nejnovější zprávy z Církev.cz

Papež: Rozhodnutí o klimatu v této dekádě budou mít dopad na tisíce let

U příležitosti Světového dne životního prostředí přijal František organizátory Zeleného a modrého festivalu: klimatické změny nám připomínají naši odpovědnost a týkají se především těch nejchudších, jde o otázku spravedlnosti před solidaritou.

Číst dál

Papež František vysvětluje, proč katolíci dělají znamení kříže

Papež František při slavnosti Nejsvětější Trojice mluvil o významu znamení kříže, které připomíná míru Boží lásky. Věřící křížem označují "ty, kdo vkládají svou naději v Pána" už od 4. století.

Číst dál

Kardinál Marengo: Papežova návštěva Mongolska je povzbuzením

V rozhovoru pro Vatican News vyjadřuje kardinál Giorgio Marengo, apoštolský prefekt v Ulánbátaru, radost z ohlášené apoštolské cesty papeže Františka do Mongolska. Návštěva, která se uskuteční 31. srpna až 4. září, je označována za velké povzbuzení pro misionáře a věřící této východoasijské země.

Číst dál

Fotogalerie: Patnáctá Noc kostelů v ostravsko-opavské diecézi

Přes 24,5 tisíce vstupů zaznamenali organizátoři Noci kostelů v Moravskoslezském kraji a na Jesenicku. V ostravsko-opavské diecézi se v pátek 2. června otevřelo přes 130 sakrálních staveb.

Číst dál

Prvním svatým přijímáním dobrodružství začíná!

Bůh tě volá. Bůh ti odpouští. Bůh je veliký a mluví k tobě. Je s tebou. Sytí tě. Dal ti maminku Marii. Bůh tě miluje. Můžeme dětem předat krásnější zprávu a vzácnější dědictví?

Číst dál

Noc kostelů napříč královéhradeckou diecézí

Při Noci kostelů se uskutečnila celá řada koncertů, komentovaných prohlídek, meditací, výstav a dalších aktivit.

Číst dál

Varhanní léto 2023 v katedrále na Petrově

Již posedmé se letos v Brně na Petrově uskuteční během letních týdnů varhanní festival na největších brněnských varhanách.

Číst dál

Letní kurz přípravy na manželství poprvé distančně

Po loňské zkušenosti je připraven letní kurz přípravy na manželství distanční formou od 20. června do 8. srpna. Na závěrečný večer jsou přihlášené páry zvány do sálu sv. Vojtěcha v pražských Dejvicích.

Číst dál

Papež František v italské televizi hovořil o víře a světových problémech

Svatý otec vystoupil v náboženském pořadu italské veřejnoprávní televize RAI, který byl natočen 27. května a vysílán o týden později. Papež nabídl své myšlenky o světových výzvách a sociálních otázkách a povzbudil všechny, aby se modlili a nacházeli sílu ve své víře.

Číst dál

FOTOGALERIE: Noc kostelů v Olomouci

Na území olomoucké arcidiecéze návštěvnost překvapila počtem 65 900 vstupů. Nejvíce kostelů, kaplí a modliteben se připojilo v sídelním městě arcidiecéze, v Olomouci – celkem 34. Akci zde zahájili představitelé církví, kraje a města v nově zrekonstruovaném „Červeném kostele“.

Číst dál

Adoptuj si… Po kněžích se lidé budou modlit i za jáhny a bohoslovce

Z arcidiecézního Centra pro mládež vzešla před několika měsíci nejen k mladým lidem výzva modlit se za kněze, název projektu zněl „Adoptuj si kněze“. Dnes už má každý kněz v arcidiecézi svého věřícího, který se za něj modlí, a výzva se proto rozšiřuje také na bohoslovce a jáhny.

Číst dál

Putování za mír po východočeské svatojakubské cestě

Diecézní centrum pro seniory Hradec Králové zve seniory na putování po svatojakubské cestě překrásnou východočeskou přírodou.

Číst dál

Modlitby u mariánského sloupu za ukončení války a mír

V návaznosti na tradici modliteb, které církev a věřící konávali v dobách nebezpečí, pohrom, válek a epidemií, se v Olomouci uskuteční duchovní setkání s modlitbou za ukončení války na Ukrajině a za Boží požehnání a mír ve světě. Setkání u příležitosti 400. výročí a svátku sv. Pavlíny, patronky města, začíná u mariánského sloupu na Dolním náměstí v den svátku světice, v úterý 6. června 2023, od 16.30 a pořádá ho Hnutí duchovní obnovy národa.

Číst dál

FOTOGALERIE: Průvod ke cti sv. Pavlíny, patronky Olomouce

Průvodu ke cti sv. Pavlíny, patronky města Olomouce, se v pátek 2. června 2023 navečer zúčastnili představitelé církve, města a mnoho občanů Olomouce.

Číst dál

Výstavu o arcibiskupu Matochovi lze navštívit ještě týden, k zakoupení je i pamětní mince

Dokumenty StB ze sledování arcibiskupa Josefa Karla Matochy, osobní předměty, které měl po dobu internace u sebe, i množství fotografií nabízí výstava „Arcibiskup Matocha: Přísně tajné“, která je až do 11. června 2023 otevřena v Arcibiskupském paláci. V turistickém centru paláce si lze rovněž zakoupit pamětní minci, kterou k letošnímu výročí arcibiskupa Matochy vydala Česká národní banka.

Číst dál

Kardinál Zuppi v Kyjevě v rámci mírové mise

S odkazem na předchozí oznámení Svatého stolce bylo dnes potvrzeno, že ve dnech 5. - 6. června 2023 navštíví Kyjev na mírové misi kardinál Matteo Maria Zuppi, arcibiskup boloňský a předseda Italské biskupské konference, jako vyslanec Svatého otce.

Číst dál

Noc kostelů napříč královéhradeckou diecézí

Při Noci kostelů se uskutečnila celá řada koncertů, komentovaných prohlídek, meditací, výstav a dalších aktivit.

Číst dál

Přímé přenosy bohoslužeb od 5. do 11. června 2023

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.

Číst dál

Papež se modlí za oběti vlakového neštěstí v Indii a připomíná oběti válek

Papež František v neděli vzpomněl na oběti vlakového neštěstí v Indii, při kterém zahynulo téměř 300 lidí. Vyzývá k modlitbám za všechny trpící ve válkách a připomíná zejména Ukrajinu.

Číst dál

Bořitov si připomíná 850 let od první zmínky o obci

Děkovnou bohoslužbu při příležitosti 850 let obce Bořitov bude v neděli 18. června 2023 v 10.00 hodin slavit v místním kostele sv. Jiří biskup Vojtěch Cikrle.

Číst dál

Arcibiskup Graubner k mladým: Co je středem vašeho života?

Pražský arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK, se včera setkal s mladými z pražské arcidiecéze, kteří se připravují na Světové dny mládeže v Lisabonu. S mládeží oslavil mši svatou v kostele sv. Jakuba Většího v Kunraticích.

Číst dál

Papež k misijním dílům: Misie není finanční podnik, ale spiritualita

V promluvě k účastníkům plenárního shromáždění Papežských misijních děl papež zdůrazňuje, že služba, kterou tato díla konají, není službou „pouhé agentury pro rozdělování finančních prostředků pro ty, kdo potřebují pomoc, ale realitou povolanou k podpoře evangelizačního poslání ve všeobecné církvi: jádrem tohoto poslání je pak oslovit každého člověka, aniž by byl kdokoli vyřazován.“

Číst dál

Zájem o Noc kostelů lámal rekordy

Známé památky i jinak nepřístupné objekty a v nich bohatá programová nabídka pro návštěvníky všeho druhu: to byla Noc kostelů, která se uskutečnila v pátek 2. června 2023. Na území olomoucké arcidiecéze návštěvnost překvapila počtem 65 900 vstupů.

Číst dál

Papež František se začátkem září vydá do Mongolska

Letošní léto papeže Františka se ponese ve znamení dvou významných zahraničních cest. První jej počátkem srpna zavede do Portugalska u příležitosti Světových dní mládeže, kdežto druhá, kterou dnes v sobotu 3. června oznámil Svatý stolec, až na Dálný východ. Ve dnech 31. srpna až 4. září papež navštíví Mongolsko.

Číst dál

15. ročník Noci kostelů v brněnské diecézi

V pátek 2. června 2023 během tradiční akce Noc kostelů již popatnácté otevřely své brány kostely, sbory a modlitebny křesťanských církví napříč Českou republikou. V brněnské diecézi se letos zapojilo 225 míst a nabídlo více než 1160 programů (v ČR 1 806 míst se 7 715 programy). Pořadatelům přálo i počasí a podle prvních odhadů bylo zaznamenáno opět více než 100 000 návštěvnických vstupů.

Číst dál

FOTOGALERIE: Noc kostelů, zahájení v Praze

V pátek 2. června proběhl 15. ročník Noci kostelů. Akci zahájil, v kostele Panny Marie Matky ustavičné pomoci a sv. Kajetána, slavnostním požehnáním pražský arcibiskup Mons. Jan Graubner. V kapitulním kostele Všech svatých zazněl Harfový koncert mistrů evropské hudby. Během večera zavítal do kostela také kardinál Dominik Duka.

Číst dál

FOTOGALERIE: Modlitba za synodalitu na Velehradě

V bazilice na Velehradě se ve středu 31. května 2023 uskutečnil večer modliteb za zdar synody o synodalitě. Farnost Bílovice, spolu se svým farářem P. Janem Liškou, vedla modlitbu růžence, které se zúčastnil i biskup Josef Nuzík. Ten byl pak hlavním celebrantem mše svaté, která následovala. Na závěr se všichni společně modlili k Panně Marii

Číst dál

Divadelní hra "Večeřadlo" ve Šluknovském výběžku

V úterý 27. května 2023 v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Vilémově a ve středu 28. května 2023 v kostele sv. Petra a Pavla ve Varnsdorfu proběhla divadelní hra Ernesta Brylla s názvem „Večeřadlo“. Jedná se o adaptaci divadelní hry v polské verzi od otce Wojciecha Wrany, kterou Ernest Bryll napsal v roce 1984. Poprvé se hrála v témže roce v kostele Božího Milosrdenství ve Varšavě.

Číst dál

Papež jmenoval kardinála Farrella předsedou kasačního soudu

Dnes 2. června František rovněž jmenoval kardinály Zuppiho, Lojudice a Gambettiho novými soudci téhož soudu. Právník Venerando Marano bude asistentem předsedy Vatikánského soudu. Všechna jmenování nabudou účinnosti 1. ledna 2024.

Číst dál

Polsko: Vatikánská média zdůraznila potřebu médií, která budují mosty

Je třeba, aby média nerozdělovala, ale stavěla mosty, nestavěla bariéry, ale podporovala dialog, uvedli zástupci Vatican Media Dr. Andrea Tornielli a Dr. Massimiliano Menichetti, kteří se 1. června v Lublinu setkali s komunitou Katolické univerzity Jana Pavla II. v Lublinu. Setkání se studenty, včetně těch, kteří studují žurnalistiku, bylo zaměřeno na využití moderních médií a technologií pro komunikaci v církvi.

Číst dál

Arcibiskup Gallagher: Musíme udržet myšlenku mírového procesu při životě

V rozhovoru pro italský deník La Stampa hovoří vatikánský sekretář pro vztahy se státy a mezinárodními organizacemi, arcibiskup Paul Richard Gallagher, o diplomatickém úsilí Svatého stolce o mír na Ukrajině a o jeho poslání podporovat dobré vztahy mezi lidmi a národy na celém světě.

Číst dál

Nový film "Otec Pio" je lidským pohledem na slavného světce, říkají tvůrci filmu

"Hrát svatého Pia z Pietrelciny, známého spíše jako otce Pia, jednoho z nejpopulárnějších světců 20. století, bylo veliké," uvedl americký herec Shia LaBeouf koncem května pro agenturu CNA. Nový film nazvaný "Otec Pio" s hercem LaBeoufem, hvězdou filmů Transformers a Fury, se v kinech objeví 2. června. Představuje život italského kněze a mnicha, který se ve 20. letech minulého století dostal mezi obyvatele městečka San Giovanni Rotondo ve východní Itálii.

Číst dál

Papežský ceremoniář Ravelli přijme biskupské svěcení

Papežský ceremoniář Diego Ravelli přijme v sobotu 3. června v bazilice svatého Petra biskupské svěcení. Svátost mu udělí kardinál státní sekretář Pietro Parolin. Papež František Ravelliho v dubnu jmenoval titulárním biskupem v Recanati a udělil mu osobní titul arcibiskupa.

Číst dál

Nová kniha „Velehradský unionismus – cyrilometodějská idea jednoty v různosti“

Matice velehradská přispěje k letošnímu výročí 100 let od úmrtí olomouckého arcibiskupa A. C. Stojana vydáním knihy o velehradském unionismu. Právě Stojan totiž otevřel cestu k průkopnické formě komunikace mezi katolickou a pravoslavnou církví a je jeho zásluhou, že vnesl tento styl i na pole světové teologie. Unionistické kongresy konané na Velehradě v první polovině 20. století tak předznamenaly dnešní ekumenismus.

Číst dál

Výstava ostatků bl. Carla Acutise

V týdnu od 28. 5. do 4. 6. 2023 probíhá v národním centru Fatimského apoštolátu v Českomoravské Fatimě v Koclířově u Svitav výstava ostatků bl. Carla Acutise. Tento mladý chlapec není jen patronem pro mládež, ale díky hlubokému vztahu a úctě k Eucharistii a Panně Marii pro každého z nás.

Číst dál

Prosby i díky za synodální proces ve Frýdku

Zaplněná frýdecká bazilika Navštívení Panny Marie se ve středu 31. května přidala k celosvětové síti modliteb za synodální proces. „Maria s Alžbětou vytvořily společenství nesoucí radost z víry. Jak jsme na tom my?“ ptal se v homilii biskup Martin David. Radosti i starosti diecézního společenství církve pak mohl každý vyjádřit v debatě po mši svaté. O jakých tématech se mluvilo?

Číst dál

Diecézní muzeum na Petrově slaví 30 let od svého založení

Diecézní muzeum v Brně si právě dnes připomíná 30 let od svého vzniku. Svým rozhodnutím ho založil tehdejší brněnský biskup Vojtěch Cikrle 1. června 1993 jako první porevoluční církevní instituci svého druhu v České republice zaměřující se na křesťanskou výtvarnou kulturu.

Číst dál

Biskup Jan Vokál prosil Pannu Marii za Synodu o synodalitě církve

Poslední květnovou středu se věřící s diecézním biskupem Janem sešli na Chlumku u Luže, aby svěřili Panně Marii probíhající synodální proces.

Číst dál

Telefonát papeže a prezidenta Brazílie o míru na Ukrajině a boji proti chudobě

Rozhovor se uskutečnil ve středu 31. května, jak potvrdila vatikánská tisková kancelář a brazilská vláda, která v nótě uvádí, že prezident vyjádřil Františkovi vděčnost za jeho angažovanost při obraně Amazonie a pozval ho na druhou návštěvu Brazílie.

Číst dál

Vzdělávání lektorů Božího slova slaví 20 let

Lektoři Božího slova a jejich vzdělávání v olomoucké arcidiecézi slaví letos dvacetileté výročí. V roce 2003 toto vzdělávání v podobě kurzu o čtyřech částech inicioval ve všech děkanátech arcidiecéze pomocný biskup Josef Hrdlička. Chtěl tak upozornit na význam lektorské služby Božího slova pro liturgii a také zodpovědnost těch, kdo se předčítání Božího slova věnují.

Číst dál

Arcidiecézní charita Praha usiluje v rámci mezinárodního projektu o odstranění sociálního vyloučení

Odborníci z Arcidiecézní charity Praha spolu s kolegy z Charit v Hildesheimu (Německo), Lince (Rakousku) a Krakova (Polsko) se na konci května sešli v Praze u kulatého stolu, aby sdíleli zkušenosti v oblasti boje proti sociálnímu vyloučení.

Číst dál

Tisícovky osob se účastnily eucharistického procesí na Times Square v New Yorku

V průvodu, který mnozí označují za největší eucharistické procesí, které se kdy v New Yorku uskutečnilo, vyšly do ulic 27. května o vigílii Letnic tisícovky věřících, kteří se modlili a zpívali písně chval.

Číst dál

Tomáš Halík slaví 75. narozeniny

Kněz, sociolog, filozof, dlouholetý duchovní správce akademické farnosti při kostele Nejsvětějšího Salvátora, Mons. prof. Tomáš Halík dnes, 1. června, slaví 75. narozeniny.

Číst dál

Biskupská knihovna představí církevní řády

Knihovna Biskupství brněnského pořádá v květnu dvě přednášky o církevních řádech, kongregacích a společnostech v katolické církvi. Církevní historik Josef Mikulášek představí jejich dějiny, význam a poslání se zaměřením na české země.

Číst dál

Letní škola Vatikánské observatoře znovu otevírá své brány

Vatikánská observatoř pořádá od 4. do 30. června 2023 v papežských letních zahradách v Castel Gandolfo letní školu astronomie a astrofyziky, která se koná každé dva roky a na které se sejde 24 studentů z 20 zemí.

Číst dál

Na Kypru proběhlo setkání tiskových mluvčích biskupských konferencí Evropy

Ve dnech 24. - 26. května se na Kypru konalo pravidelné setkání tiskových mluvčích evropských biskupských konferencí, které se koná jednou za rok a pořádá ho CCEE (Rada evropských biskupských konferencí). "Církev a výzva umělé inteligence" byl název letošního hlavního tématu jednání. Mimo něj se účastníci věnovali také desátému výročí pontifikátu papeže Františka a Synodě o synodalitě. Českou republiku zastupovala na Kypru Monika Klimentová, vedoucí tiskového střediska ČBK.

Číst dál

Setkání pastoračních asistentů v Litoměřicích

Ve středu 31. května 2023 se v Diecézním domě kardinála Trochty konalo setkání pastoračních asistentů. Setkání začalo mší svatou v 10 hodin v kapli Nejsvětějšího srdce Páně, kterou sloužil generální vikář Mons. Martin Davídek. Poté od 11 hodin ředitelka Diecézní charity Litoměřice Mgr. Karolína Wankovská měla přednášku o Charitě v litoměřické diecézi. Po diskusi pohovořili pastorační asistenti o práci ve svých farních společenstvích. Setkání bylo zakončeno společným obědem v Biskupském pivovaru.

Číst dál

Čeští a moravští kněží se utkali ve fotbale

Včera 30. května se v obci Odolena Voda (okres Praha- východ) uskutečnil fotbalový zápas kněží z Čech proti kněžím z Moravy a Slezska. Utkání skončilo nerozhodně 3:3. Příští kněžský fotbalový zápas proběhne 25. září 2023 v 15 hodin v Ořechově u Brna.

Číst dál

Papežův červnový modlitební úmysl: Za ukončení mučení

Papežovo videoposelství, které bylo zasláno celé katolické církvi prostřednictvím Celosvětové sítě modlitby s papežem, je výzvou za "zrušení mučení ve všech jeho formách na celém světě".

Číst dál

FOTOGALERIE: Dva noví sněmovní kaplani byli uvedeni do služby

Dnes byli uvedeni do služby při ekumenické bohoslužbě v kapli Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky dva sněmovní kaplani. Poslancům tak začnou sloužit kanovník Metropolitní kapituly u sv. Víta Milan Hanuš a farář Církve bratrské Daniel Kvasnička. Bohoslužby se účastnili předsedové České biskupské konference a Ekumenické rady církví Jan Graubner a Tomáš Tyrlík. Činnost kaplanů se zaměří na službu jednotlivcům. Kaplani by ji měli poskytovat zejména ve sněmovní kapli.

Číst dál

Katedrálou zazněly tóny argentinského tanga na podporu Centra pro rodinu

Benefiční koncert na podporu ostravského Centra pro rodinu a sociální péči poslední květnový pátek 29. května zcela zaplnil katedrálu Božského Spasitele lidmi. Čekal je výjimečný hudební zážitek v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava, která ke spolupráci přizvala španělskou houslistku Leticii Moreno. Umělce od dirigentského pultu vedla Brazilka Simone Menezes a společně posluchačům představili Čtyři roční doby v Buenos Aires autora Astora Piazzolla. Večerem publikum provedla Barbora Seidlová.

Číst dál

Svatý Hostýn se opět připojí k celosvětové modlitební štafetě za kněze

Na víc než třech tisících poutních míst celého světa se v pátek 16. června 2023, o slavnosti Nejsvětějšího srdce Ježíšova, budou věřící modlit růženec za posvěcení kněží – a jedním z nich bude také Svatý Hostýn. Modlitba růžence světla zde začne ve 12.15 a předcházet jí bude mše svatá na tentýž úmysl.

Číst dál

Katolický kněz v Nigérii byl propuštěn na Svatodušní neděli po třech dnech v zajetí

Nigerijský katolický kněz Matthias Opara, který byl 26. května unesen při návratu z pohřbu, byl propuštěn ze zajetí. Farář katolické farnosti Svatého Ducha v Obosima v nigerijské arcidiecézi Owerri získal svobodu na Svatodušní neděli 28. května. Oznámil to v prohlášení kancléř nigerijského metropolitního stolce P. Patrick Mbarah.

Číst dál

Biskup Hučko slaví 20. výročí od biskupského svěcení

Před 20 lety, 31. května 2003, přijal v Praze biskupské svěcení Mons. Ladislav Hučko. Na biskupském znaku má osobní biskupské heslo: „Já jsem světlo světa“ (Jn 8,12).

Číst dál

Emeritní biskup František Radkovský byl před 30 lety jmenován plzeňským biskupem

Emeritní plzeňský biskup František Radkovský byl před 30 lety, 31. května 1993, jmenován prvním biskupem diecéze plzeňské, nově zřízené papežem Janem Pavlem II. Jejího řízení se ujal 10. července 1993.

Číst dál

Sněmovna dnes uvede do služby dva své sněmovní kaplany

Do služby dnes budou na ekumenické bohoslužbě uvedeni dva sněmovní kaplani. Jeden bude z římskokatolické a druhý z protestantské církve. Slavnostní akt se uskuteční ve sněmovní kapli. Poslancům tak začnou sloužit kanovník Metropolitní kapituly u sv. Víta Milan Hanuš a farář Církve bratské Daniel Kvasnička.

Číst dál

Polští investigativní novináři uvádějí na pravou míru své omyly o Janu Pavlu II.

Polský deník Rzeczpospolita zveřejnil článek, ve kterém publicisté Tomasz Krzyżak a Piotr Litka, dlouhodobě sledující problematiku sexuálního zneužívání, korigují své výroky na adresu Jana Pavla II. Ukazují, že jak oni sami, tak i zahraniční média vycházeli z mylné interpretace norem platných v katolické církvi. Až do roku 1983 nebylo podle církevního práva sexuální zneužívání nezletilých trestáno laicizací kněze.

Číst dál

Milosrdný Samaritán: Inspirace pro uživatele sociálních sítích

"Na cestě k naplněné přítomnosti" je název dokumentu vydaného Dikasteriem pro komunikaci, který nabízí pastorační reflexi o angažovanosti v digitálním světě a jeho cílem je iniciovat dialog o tom, jak toto prostředí více přiblížit lidem. Iniciativa své příspěvky přidává s hashtagem #FullyPresent.

Číst dál

Papež polským dětem s rakovinou: Bůh vás miluje a stojí při vás

Papež František přijal na audienci skupinu polských dětí s rakovinou a připomněl jim, že Ježíš a Maria jsou vždy po jejich boku.

Číst dál

Zemřel Mons. Alojz Tkáč, emeritní košický arcibiskup

V úterý 23.5. 2023 Pán povolal na věčnost Mons. Alojze Tkáče, emeritního košického arcibiskupa. Pohřební obřad se uskuteční v úterý 30.5. 2023 od 10.30 v katedrále sv. Alžběty v Košicích. Tělesné pozůstatky zesnulého budou vystavené v košické katedrále v úterý 30.5. od 10.00 do 20.00 hodin.

Číst dál